Dotacje na termodernizacje budynków użyteczności publicznej
Na przełomie marca i kwietnia NFOŚiGW uruchomi kolejny nabór wniosków na dofinansowanie w budynkach użyteczności publicznej.
O dotacje w wysokości do 30 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia (fundusz klimatyczny GIS) oraz pożyczki w wysokości do 60 proc. kosztów kwalifikowanych (środki NFOŚiGW) mogą ubiegać się podmioty zarządzające budynkami użyteczności publicznej. Minimalny wkład własny beneficjenta może wynieść tylko 10 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Dofinansowanie przeznaczone jest na projekty o minimalnym koszcie całkowitym 2 mln zł dla pojedynczych projektów i 5 mln w przypadku projektów grupowych.
Dofinansowanie może być udzielone na realizacje przedsięwzięć w budynkach użyteczności publicznej, przez które należy rozumieć budynki przeznaczone do pełnienia następujących funkcji: administracji samorządowej i państwowej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, nauki, służby zdrowia, opieki społecznej i socjalnej, a także budynkach zamieszkania zbiorowego przeznaczonych do okresowego pobytu ludzi poza stałym miejscem zamieszkania (w szczególności: internaty, domy studenckie, koszary, zakłady karne i zakłady dla nieletnich), a także budynkach do stałego pobytu ludzi (w szczególności: domy rencistów lub emerytów, domy dziecka, domy opieki, domy zakonne, klasztory);
Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej obejmuje w szczególności:
a) ocieplenie obiektu,
b) wymianę okien,
c) wymianę drzwi zewnętrznych,
d) przebudowę systemów grzewczych (wraz z wymiana źródła ciepła),
e) wymianę systemów wentylacji i klimatyzacji,
f) przygotowanie dokumentacji technicznej dla przedsięwzięcia,
g) zastosowanie systemów zarządzania energia w budynkach,
h) wykorzystanie technologii odnawialnych źródeł energii;
Ponadto wymianę oświetlenia wewnętrznego na energooszczędne (jako dodatkowe zadanie realizowane równolegle termomodernizacją obiektów)
W ramach programu mogą być realizowane projekty grupowe. Partnerami i liderami w projektach grupowych mogą być jedynie podmioty wymienione w ust. 7.4 pkt 1- 6. w programie priorytetowym dotyczącym zarządzania energią w budynku użyteczności publicznej. Liderem w projekcie grupowym jest podmiot składający wniosek o dofinansowanie w formie dotacji lub wniosek o dofinansowanie w formie pożyczki lub składający wniosek o dofinansowanie w formie pożyczki w imieniu i na rzecz partnerów. Wzajemne relacje lidera i partnerów reguluje zawierane miedzy nimi porozumienie.
Przypomina się, że przez budynki użyteczności publicznej rozumiane są budynki przeznaczone do pełnienia określonych funkcji: administracji samorządowej, kultury (prowadzonej przez samorządy), oświaty, nauki, służby zdrowia, opieki społecznej i socjalnej, a także budynki zamieszkania zbiorowego, które przeznaczone są okresowego pobytu ludzi poza stałym miejscem zamieszkania oraz przeznaczone do stałego pobytu ludzi, m.in. internaty i domy studenckie, domy emerytów, domy dziecka, domy opieki oraz domy zakonne i klasztory.
Potencjalnymi Beneficjentami ubiegającymi się o dotacje na termomodernizację mogą być:
1) jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki;
2) podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego niebędącej przedsiębiorcami;
3) Ochotnicza Straż Pożarna;
4) szkoły wyższe w rozumieniu ustawy o szkolnictwie wyższym oraz instytuty naukowo – badawcze;
5) samodzielne publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej;
6) organizacje pozarządowe, kościoły, inne związki wyznaniowe, kościelne osoby prawne prowadzące działalność w zakresie ochrony zdrowia, profilaktyki zdrowotnej, rehabilitacji lub pomocy społecznej;
7) podmiot lub jednostka będąca strona umowy pożyczki w projekcie grupowym (patrz ust. 7.4 pkt 1- 6. w programie priorytetowym dotyczącym zarządzania energią w budynku użyteczności publicznej)
Więcej informacji można uzyskać na stronie www.nfosigw.gov.pl oraz w programie priorytetowym dotyczącym zarządzania energią w budynku użyteczności publicznej, który jest dostępny i możliwy do ściągnięcia na w/w stronie.
Z up. Wójta
Jacek Flaszyński