STRUKTURA ORGANIZACYJNA SZKOŁY
Strukturę organizacyjną – sposób zorganizowania szkoły jako instytucji ze względu na charakter czy odrębność zadań, sposób administrowania szkołą, np. jakie funkcje są w szkole zaplanowane, jakie funkcjonują organy, rady przedstawia Statut szkoły wraz z załącznikami.
ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY
1. Okresem przeznaczonym na realizację programu nauczania jednej klasy jest rok szkolny, który dzieli się na okresy zakończone klasyfikacją, stanowiącą podsumowanie osiągnięć szkolnych uczniów.
2. Terminy rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego oraz jego szczegółową organizację ustala corocznie Ministerstwo Edukacji Narodowej.
3. Szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacyjny szkoły, opracowywany przez dyrektora szkoły najpóźniej do 30 kwietnia każdego roku na podstawie planu nauczania oraz planu finansowego szkoły.
4. Arkusz organizacyjny szkoły zatwierdza organ prowadzący szkołę.
5. Podstawową jednostką organizacyjną szkoły jest oddział złożony z uczniów, którzy w jednorocznym kursie nauki danego roku szkolnego uczą się wszystkich przedmiotów obowiązkowych określonych planem nauczania i programem dla danej klasy, dopuszczonym do użytku szkolnego.
6. Przeciętna liczba uczniów w oddziale powinna w zasadzie wynosić 20 do 26 uczniów i nie powinna być niższa niż 18 uczniów.
a) Oddział można dzielić na grupy na zajęciach z języków obcych i informatyki oraz na zajęciach, dla których z treści programu nauczania wynika konieczność prowadzenia ćwiczeń, w tym laboratoryjnych, z zastrzeżeniem ustępu 2.
b) Podział na grupy jest obowiązkowy na zajęciach z języków obcych i informatyki w oddziałach liczących powyżej 24 uczniów oraz podczas ćwiczeń, w tym laboratoryjnych, w oddziałach liczących powyżej 30 uczniów.
c) W przypadku oddziałów liczących odpowiednio mniej niż 24 uczniów lub mniej niż 30 uczniów podziału na grupy na zajęciach, o których mowa w ust. 2, można dokonać za zgodą organu prowadzącego,
d) Zajęcia wychowania fizycznego w klasach prowadzone są w grupach liczących od 12 do 26 uczniów.
7. Godzina lekcyjna trwa 45 minut. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się prowadzenie zajęć edukacyjnych w czasie od 30 do 60 minut, zachowując ogólny tygodniowy czas zajęć ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć.
8. Czas trwania poszczególnych zajęć w klasach I-III ustala nauczyciel prowadzący zajęcia, zachowując ogólny tygodniowy czas zajęć, o którym mowa w ust. 1.
9. Szkoła prowadzi świetlicę oraz zapewnia uczniom możliwość i higieniczne warunki spożycia co najmniej jednego ciepłego posiłku.
10. Organizację dożywiania i odpłatność reguluje Zarządzenie dyrektora szkoły.
11. Ze świetlicy szkolnej korzystają przede wszystkim uczniowie, którzy muszą przebywać dłużej w szkole ze względu na czas pracy rodziców lub dojazd do szkoły.
12. Zadania i obowiązki świetlicy szkolnej i wychowawcy świetlicy zawiera Statut szkoły.
13. Szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji szkoły opracowany przez dyrektora szkoły, z uwzględnieniem szkolnego planu nauczania, o którym mowa w sprawie ramowych planów nauczania – do 30 kwietnia każdego roku. Arkusz organizacji szkoły zatwierdza Wójt Gminy Sulików do 30 maja danego roku.
14. W arkuszu organizacji szkoły zamieszcza się w szczególności: liczbę pracowników szkoły, w tym pracowników zajmujących stanowiska kierownicze, ogólną liczbę godzin zajęć edukacyjnych finansowanych ze środków przydzielonych przez Gminę Sulików.
15. Na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacyjnego szkoły dyrektor szkoły, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy, ustala tygodniowy rozkład zajęć określający organizację stałych, obowiązkowych i nadobowiązkowych zajęć edukacyjnych.
16. Nauczyciele są zobowiązani do prowadzenia pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej wraz z odpowiedzialnością za jakość tej pracy oraz bezpieczeństwo uczniów powierzonych ich opiece.
17. Podstawą tygodniowego planu obowiązkowych i nadobowiązkowych zajęć dydaktycznych i wychowawczych jest rozkład zajęć ustalony przez dyrektora szkoły (w klasach I-III SP – nauczyciela) na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacyjnego z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy.
18. Oddziałem opiekuje się nauczyciel-wychowawca.
19. Wskazane jest, aby nauczyciel-wychowawca opiekował się danym oddziałem w ciągu całego etapu edukacyjnego.
20. Nauczyciel ustalając plan zadań na dany rok szkolny powinien wziąć pod uwagę wiek uczniów, ich potrzeby oraz warunki środowiskowe szkoły (program wychowawczy klasy na podstawie Programu Wychowawczego szkoły).