DECYZJA
Na podstawie art. 46 ust..1 pkt 1, art. 46a ust. 1 i 7 pkt 4 oraz art. 56 ust. 2 i 8 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony Środowiska (Dz. U. z 2008 r., Nr 25, poz. 150 ze zm.), a także §2 ust. 1 pkt 26 lit.a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowaniach związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 z późn. zm.), w związku z art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego(Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Kopalni Radan Bazalt Spółka z o. o. w Sulikowie z dnia 16 stycznia 2008 r., w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, dotyczącej modernizacji zakładu wstępnego i wtórnego kruszenia.
orzekam
1. Wydać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia polegającego na modernizacji zakładu wstępnego i wtórnego kruszenia bazaltu na terenie Zakładu „Radan Bazalt” Sp. z o.o. w Sulikowie, zlokalizowanego na działce nr 84, obręb Sulików, gmina Sulików.
2. Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich.
Na etapie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia należy:
- wprowadzić zakaz ruchu więcej niż jednej ładowarki w porze nocy w godzinach od 22:00 do 6:00;
- przeprowadzić demontaż starej linii przeróbki kruszyw w sposób bezpieczny dla środowiska;
- prowadzić właściwą eksploatację sprzętu budowlanego oraz nie podejmować na placu budowy prac remontowo- konserwacyjnych takich jak wymiana oleju. Konieczne jest prowadzenie stałego monitoringu maszyn i urządzeń oraz dbałość o ich stan techniczny tak, aby w wyniku ewentualnych awarii urządzeń mechanicznych produkty ropopochodne nie przedostały się do gruntu, co mogłoby stanowić zagrożenie dla czystości wód podziemnych;
- należy dokonywać systematycznych przeglądów technicznych maszyn i urządzeń, które powinny mieć ważne pozwolenia na dopuszczenie do ruchu oraz powinny być atestowane w zakresie spalin i szczelności układu paliwowego;
- parkować maszyny po zakończonych pracach na przystosowanych do tego celu podłożach, gwarantujących eliminacje zanieczyszczenia środowiska gruntowo-wodnego;
- wytworzone na etapie realizacji przedsięwzięcia odpady należy w pierwszej kolejności poddać procesowi odzysku, a następnie unieszkodliwiania. Odpady należy przekazać wyłącznie podmiotom posiadającym stosowne zezwolenie na ich zagospodarowanie.
Etap przebudowy i etap eksploatacji Zakładu Przeróbczego dla Kopalni bazaltu w Sulikowie, wraz z pozyskiwaniem kopaliny ze złoża metodą odkrywkową przy zastosowaniu techniki strzałowej, muszą być prowadzone w taki sposób, aby nie powodować przekroczenia standardów jakości środowiska, tj. przekroczenia granicznych wielkości emisyjnych w zakresie: dopuszczalnego poziomu hałasu, ochrony powietrza atmosferycznego, ochrony gleby i wody oraz wytwarzania odpadów – poza granicami terenu, do którego prowadzący instalacje ma tytuł prawny tak, aby były spełnione zasady zapewniające ochronę życia i zdrowia ludzi oraz ochronę środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.
Widzi się potrzebę wykonania analizy porealizacyjnej w celu dokonania porównania ustaleń zawartych w raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko i w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach z rzeczywistym oddziaływaniem przedsięwzięcia na środowisko i działaniami podjętymi w celu jego ograniczania. Pomiary należy wykonać i przedstawić w terminie roku od dnia rozpoczęcia pracy maszyn i urządzeń na działce nr 84, obręb Sulików (ze względu na akustyczny klimat, emisję pyłów i gazów).
3. Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym:
Należy wyposażyć grysownię (ciąg technologiczny nr I) i zakład wstępnego kruszenia (ciąg technologiczny nr II) w pulsacyjne filtry tkaninowe.
4. Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii:
Wymagane przedsięwzięcie nie zalicza się do zakładów stwarzających zagrożenie wystapienia poważnych awarii przemysłowych, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 9 kwietnia 2002 r. w sprawie rodzajów i ilości substancji niebezpiecznych, których znajdowanie się w zakładzie decyduje o zaliczeniu go do zakładu o zwiększonym ryzyku albo o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej (Dz. U. z 2002 r., Nr 58, poz. 535 z późn. zm.).
5. Wymogi w zakresie ograniczenia transgranicznego oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedsięwzięć, dla których przeprowadzono postępowanie dotyczące transgranicznego oddziaływania na środowisko:
Nie dotyczy przedmiotowej inwestycji. Kopalnia jest w znacznej odległości od granicy państwowej i nie będzie oddziaływać transgranicznie.
6. Stwierdzenie konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania:
Punkt ten nie dotyczy planowanej inwestycji.
Uzasadnienie
W dniu 16 stycznia 2008 r. Kopalnia Radan Bazalt Spółka z o. o. , ul. Dworcowa 20, 59-975 Sulików, zwróciła się z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dotyczącej modernizacji zakładu wstępnego i wtórnego kruszenia. Modernizacja ta będzie polegała na komasacji istniejących zakładów usytuowanych na działce nr 84, w obrębie zakładu grysowego i bocznicy kolejowej znajdujących się na tym terenie. W wyniku modernizacji, zakład wstępnego i wtórnego kruszenia zostanie odsunięty w kierunku północno-wschodnim od najbliższych domostw, znajdujących się przy ul. Nowe Miasto o 220 m. Po zakończeniu modernizacji, istniejące dotychczas obiekty zakładu wstępnego i wtórnego kruszenia zostaną rozebrane.
Zgodnie z art. 61 § 4 k.p.a. dnia 20 lutego 2008 r. zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla w/w przedsięwzięcia.
Na podstawie art. 48 ust. 2, pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U z 2008 r., Nr 25, poz. 150 ze zm.) oraz zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 26 lit. a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 z późn. zm.), przedmiotowe przedsięwzięcie jest zaliczane do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla którego sporządzono raport o oddziaływaniu na środowisko. W związku z powyższym, w dniu 20 lutego 2008 r., zwrócono się z prośbą o uzgodnienie warunków realizacji przedsięwzięcia polegającego na modernizacji zakładu wstępnego i wtórnego kruszenia, do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu (RG/7625/K-3/2008) oraz do Marszałka Województwa Dolnośląskiego ((RG/7625/K-2/2008).
Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, postanowieniem z dnia 3 kwietnia 2008 r., znak sprawy ZNS-621-237/JL/08 oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego, postanowieniem z dnia 19 maja 2008r, znak sprawy DM-Ś/GI/7625-67/99-III/08, uzgodnili swoje warunki realizacji przedsięwzięcia.
Treść uzgodnień została uwzględniona w pkt. 2 i 3 sentencji decyzji. Biorąc pod uwagę, iż główne elementy wpływające na środowisko to hałas i emisja pyłu do powietrza oraz biorąc pod uwagę zastrzeżenia do uzgodnień, został nałożony obowiązek wykonania analizy porealizacyjnej i obowiązek prowadzenia stałego monitoringu maszyn.
„Radan Bazalt” posiada decyzję Wojewody Dolnośląskiego z dnia 6 listopada 2007 r., znak sprawy SR.III.66611/7/GI/07 o dopuszczalnym poziomie hałasu, określającą warunki funkcjonowania przedsiębiorstwa w odniesieniu do środowiska akustycznego.
Zmniejszenie oddziaływania na klimat akustyczny na najbliższych terenach chronionych przed hałasem zostanie osiągnięte poprzez:
- odsunięcie źródeł hałasu od terenów chronionych o około 220 m,
- wprowadzenie ograniczenia ilości pracujących ładowarek – w porze nocnej będzie pracować najwyżej jedna ładowarka,
- wprowadzenie nasadzeń i dolesień zieleni izolacyjnej wokół wyrobiska.
Dla terenu, na którym jest planowane przedsięwzięcie, istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z tym planem działka, na której ma być zlokalizowane przedsięwzięcie, oznaczona jest symbolem I, PE, P ZI z zapisem „tereny istniejącej i projektowanej eksploatacji powierzchniowej bazaltu oraz zakładu przeróbczego” Na tej podstawie należy stwierdzić, iż planowane przedsięwzięcie jest zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
W toku postępowania nie zostały zgłoszone żadne uwagi lub wnioski do przedmiotowej inwestycji.
Biorąc pod uwagę, że realizacja przedmiotowego przedsięwzięcia i jego funkcjonowanie nie będzie stanowić zagrożenia dla ludzi oraz nie będzie źródłem negatywnego oddziaływania na środowisko, przy wypełnieniu warunków wymienionych powyżej, orzeczono jak w sentencji.
Pouczenie
Od niniejszej decyzji służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze za moim pośrednictwem w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Załączniki:
1. Charakterystyka planowanego przedsięwzięcia zgodnie z art. 56 ust. 3.
Załącznik nr 1 do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach z dnia 23 maja 2008 r.,
znak sprawy OS/7625/K-12/20
CHARAKTERYSTYKA
PLANOWANEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA
Przedsięwzięcie będzie polegało na modernizacji zakładu wstępnego i wtórnego kruszenia, które zostaną zmodernizowane i przeniesione na działkę nr 84 (obręb Sulików), w celu wpięcia w istniejący układ zakładu grysowego. Powyższa działka stanowi własność Kopalni i w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Gminy Sulików, oznaczona jest symbolem I, PE, P ZI z zapisem „tereny istniejącej i projektowanej eksploatacji powierzchniowej bazaltu oraz zakładu przeróbczego”.
W skład zakładu w Sulikowie wchodzi Kopalnia i zakład przeróbczy. Przedmiotem działalności Spółki jest wydobywanie surowców skalnych i ich przetwarzanie. Kopalina ze złoża jest pozyskiwana metodą odkrywkową. Zgodnie z planami inwestora w całości zostanie przebudowany zakład wstępnego kruszenia. Kruszarka „Lokomo” oraz kruszarka stożkowa „Sandvik Superior S - 3800” zostaną zdemontowane i przeniesione w kierunku wschodnim w pobliże zakładu grysów. Kruszarki zostaną wpięte w już istniejący układ odpylania (obsługujący zakład grysów) oraz poprzez układ przenośników połączone z kruszarką Hydrocone H - 4800. Pozostałe urządzenia będą wyłączone z eksploatacji. W układzie odpylania zastosowano filtrocyklon stanowiący połączenia konstrukcji cyklonu i filtra pulsacyjnego starowanego mechanicznie z zastosowaniem worków filtracyjnych.
Po modernizacji zakładu przeróbczego teren zabudowy mieszkaniowej będzie oddalony od zakładu przeróbczego o ok. 220,0 m (obecnie nie przekracza 15 m). W obrębie złoża nie występują żadne obiekty infrastruktury technicznej, kubaturowej i liniowej.
Likwidacja zakładu górniczego polegać będzie na wycofaniu z terenu kopalni maszyn i urządzeń urabiających oraz wykonaniu odpowiednich robót rekultywacyjnych. Po zakończeniu eksploatacji, w granicach udokumentowanego złoża pozostaną jedynie zasoby przemysłowe uwięzione w skarpach ostatecznych. W wyniku wydobycia kopaliny ulegnie zmianie morfologia terenu. Na powierzchni występowania złoża powstanie niecka poeksploatacyjna. Przewiduje się wodny i leśny kierunek rekultywacji na całym obszarze wyrobiska.
Do wykonania w/w przedsięwzięcia będą potrzebne głównie stale, betony i płyty betonowe, które będą stanowiły podstawy do zamontowanych urządzeń. Zasilanie w energię będzie odbywać się z ujęć własnych Kopalni.
Eksploatacja złoża nie spowoduje naruszenia stosunków wodnych na terenach sąsiadujących z wyrobiskiem. Jedynym zagrożeniem dla wód podziemnych mogą być produkty ropopochodne (olej napędowy, smary, oleje, benzyna), które mogą przedostać się do gruntu w wyniku awarii urządzeń mechanicznych. Na terenie złoża i w jego sąsiedztwie brak jest pomników przyrody żywej i nieożywionej. Nie występują rośliny chronione i siedliska zwierząt chronionych. Czynniki oddziaływania w trakcie eksploatacji zakładu górniczego to: emisja pyłów, emisja gazów ze spalania NO i emisja hałasu. Powyższe uciążliwości zostaną zminimalizowane po zmodernizowaniu zakładu przeróbczego, ponieważ działka nr 84 jest chroniona przed hałasem, poprzez naturalne ekrany wytłumiające hałas w postaci hałdy odpadowej i drzew. W porze nocnej będzie pracować najwyżej jedna ładowarka oraz nastąpi odsunięcie źródeł hałasu od terenów chronionych o około 220 m. W Kopalni produkowane ścieki socjalno-bytowe gromadzone są w zbiorniku bezodpływowym. Wywozu nieczystości ciekłych dokonuje wyspecjalizowana firma na podstawie zawartych umów.