OPŁATA EKSPLOATACYJNA
Stosownie do art. 134 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2014 r. poz. 613, z późn. zm.) przedsiębiorca, który uzyskał koncesję na wydobywanie kopaliny ze złoża jest obowiązany wnosić opłatę eksploatacyjną za kopalinę wydobytą w okresie rozliczeniowym. Okresem rozliczeniowym jest półrocze liczone odpowiednio od dnia 1 stycznia do 30 czerwca i od dnia 1 lipca do 31 grudnia.
Przedsiębiorca samodzielnie ustala wysokość opłaty eksploatacyjnej i przed upływem miesiąca następującego po półroczu (tj. do dnia 31 stycznia i 31 lipca) wnosi ją, bez wezwania, na rachunki bankowe gminy, na terenie której prowadzi wydobycie (w wysokości 60% naliczonej opłaty) oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej (w wysokości 40% naliczonej opłaty).
W tym samym terminie przedsiębiorca przedstawia organowi koncesyjnemu, gminie i NFOŚiGW kopie dowodów dokonanych wpłat wraz z informacją zawierającą dane identyfikujące przedsiębiorcę, nazwę złoża, numer koncesji, rodzaj i ilość wydobytej kopaliny, przyjętą stawkę oraz wysokość ustalonej opłaty, w tym przypadającej gminie oraz NFOŚiGW.
Jeżeli wysokość opłaty należnej za półrocze nie przekracza 300 zł, obowiązek jej zapłaty nie powstaje; nie zwalnia to z obowiązku przedłożenia odpowiedniej informacji do organu koncesyjnego, gminy oraz NFOŚiGW.
Przedsiębiorca jest zobowiązany przedstawić ww. informację także w przypadku, gdy w danym półroczu nie wydobywał kopaliny (tzw. informacja „zerowa”).
Stawki opłaty eksploatacyjnej określane są corocznie w obwieszczeniu Ministra Środowiska w sprawie stawek opłat z zakresu przepisów Prawa Geologicznego i Górniczego.
Lista stawek opłat eksploatacyjnych na rok 2015 została określona w załączniku do obwieszczenia Ministra Środowiska z dnia 8 sierpnia 2014 r. w sprawie stawek opłat na rok 2015 z zakresu przepisów Prawa geologicznego i górniczego (M.P. poz. 705)
Podstawa prawna Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 – Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. z 2014r. , poz. 613 ze zm.)