POMOC NA ZALESIENIE
Od 1 czerwca 2011r. rusza nabór wniosków o przyznanie pomocy z działania „Zalesienie gruntów rolnych i zalesienie gruntów innych niż rolne” finansowanego z PROW 2007 – 2013. Wnioski można składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 1 sierpnia 2011r.
Według nowych przepisów beneficjent w całym okresie realizacji PROW na lata 2007 – 2013 może posadzić las na powierzchni do 100 ha. Ponadto istnienie możliwość zalesienia gruntu o powierzchni powyżej 0,5 ha, jeśli dany grunt graniczy z lasem, przy czym minimalna powierzchnia gruntu do zalesienia to 0,1 ha.
Pomoc finansowa na zalesienie gruntów udzielana jest w trzech transzach.
Pierwsza z nich to WSPARCIE NA ZALESIENIE, czyli jednorazowy ryczałt za poniesione koszty zalesienia i ewentualne ogrodzenia uprawy leśnej – wypłacana w pierwszym roku po dokonaniu zalesienia.
Kwota pomocy przyznanej w ramach wsparcia na zalesienie wynosi od 4160 do 6260 zł/ha. Dodatkowo można również uzyskać płatność za wykonanie zalecanego przez nadleśniczego OGRODZENIA MŁODEJ UPRAWY LEŚNEJ 2-METROWĄ SIATKĄ METALOWĄ, w kwocie 2590 zł/ha lub 6,50 za metr bieżący wykonanego ogrodzenia.
Rolnikowi przysługuje również PREMIA PIELĘGNACYJNA, czyli zryczałtowana płatność do hektara zalesionych gruntów, z tym, że jest ona wypłacana, co roku przez 5 lat. Wysokość premii obejmuje koszty prac pielęgnacyjnych określonych w planie zalesienia przeze wszystkim;
- odchwaszczenie,
- czyszczenie wczesne
- ochrona sadzonek przed zwierzyną.
Kwota pomocy przyznawanej rocznie w ramach premii pielęgnacyjnej wynosi 970 lub 1360 zł/ha. Dodatkowo można uzyskać w ciągu roku płatność za zastosowanie zalecanych przez nadleśniczego, INDYWIDUALNYCH ŚRODKÓW OCHRONY UPRAWY LEŚNEJ PRZED ZWIERZYNĄ, w wysokości od 190 do 700 zł/ha.
Równolegle z premia pielęgnacyjną rolnik może otrzymać PREMIĘ ZALESIOWĄ. Jest to zryczałtowana płatność do hektara zalesianych gruntów, wynikającą z utraconych dochodów z tytułu przekształcenia gruntów rolnych na grunty leśne. Można ja otrzymywać przez 15 lat od założenia sprawy leśnej, Otrzymują ją tylko ci, którzy udokumentowali, że co najmniej 25% dochodów czerpią z rolnictwa. Kwota pomocy przyznanej rocznie w ramach pomocy zalesieniowej wynosi 1580 zł/ha.
Natomiast pomoc na zalesienie gruntów INNYCH NIŻ ROLNE składa się z 2 transz:
- Wsparcie na zalesienie
- Premia pielęgnacyjna.
Różni się tylko wysokością przyznanej pomocy.
· Kwota pomocy przyznanej w ramach wsparcia na zalesienie wynosi od 1700 (w przypadku zalesienia z wykorzystaniem sukcesji naturalnej) do 6260 zł/ha
· Kwota pomocy przyznanej w ramach premii pielęgnacyjnej wynosi rocznie 970 do 2050 zł/ha.
Jak starać się o pomoc na „zalesienie gruntów rolnych oraz innych niż rolne” krok po kroku
Przed złożeniem wniosku rolnik powinien posiadać PLAN ZALESIENIA sporządzony przez nadleśniczego. Plan powinien zawierać wytyczne założenia i prowadzenia uprawy leśnej.
W celu sporządzenia planu zalesienia należy zgromadzić następujące dokumenty:
1. Wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dotyczący działek ewidencyjnych, na których są położone grunty przeznaczone do zalesienia, a w przypadku braku tego planu – zaświadczenie potwierdzające, że przeznaczenie gruntów do zalesienia nie jest sprzeczne ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy;
2. Zaświadczenie wydane przez właściwy organ gminy, potwierdzające, że grunty przeznaczone do zalesienia sa położone na obszarze Natura 2000 lub obszarze znajdującym się na liście, o której mowa w art. 27 ust. 3 pkt. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody albo postanowienie o odmowie wydania takiego zaświadczenia;
3. Oświadczenie rolnika o powierzchni gruntów przeznaczonych do zalesienia, zawierające numery działek ewidencyjnych, na których są położone te grunty;
4. Wypis z ewidencji gruntów i budynków dotyczący działek ewidencyjnych, na których są położone grunty przeznaczone do zalesienia;
5. Mapa sporządzona przez osobę posiadającą uprawnienia zawodowe, nadane na podstawie ustawy z dnia 17 maja 1989r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2010r. Nr 193 poz. 1287) na podkładzie mapy zasadniczej lub na podkładzie ewidencyjnym, zawierająca wskazanie granic całości gruntów przeznaczonych do zalesienia oraz określenie łącznej powierzchni tych gruntów, a także wskazanie granic przeznaczonych do zalesienia:
- Celami ochrony danego obszaru – jeżeli grunt przeznaczony do zalesienia jest położony w rezerwacie przyrody lub parku krajobrazowego lub na obszarze ich otulin,
- Planami ochrony lub planami zadań ochronnych danego obszaru – jeżeli grunt przeznaczony do zalesienie jest położony na obszarze Natura 2000 lub obszarach znajdujących się na liście, o której mowa w art. 27 ust.3 pkt 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody;
8. opinia właściwego dyrektora parku narodowego o braku sprzeczności planowanego zalesienia z celami ochrony danego obszaru – jeżeli grunt przeznaczony do zalesienia jest położony w parku narodowym lub na obszarze jego otuliny również w przypadku gdy ten grunt jest położony w granicach obszaru Natura 2000 lub obszarów znajdujących się na liście o której mowa w art. 27 ust. 3 pkt.1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr z 2009r. Nr 151, poz. 1220. Nr 157, poz. 1241 i Nr 215 poz. 1664 oraz z 2010r. Nr 76 poz. 489).
Złożyć w nadleśnictwie wniosek o sporządzenie planu zalesienia.
Wniosek sporządza się w DWÓCH EGZAMPLARZACH. (Jeden dla rolnika – potwierdzenie terminu złożenia wniosku, a drugi pozostaje w nadleśnictwie).
Wykonanie planu zalesienie jest BEZPŁATNE. Może zwrócić się z wnioskiem rolnik lub grupa rolników.
Złożyć wniosek o przyznanie pomocy na zalesienie w Biurze Powiatowym ARiMR. Właściwym ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę wnioskodawcy.
We wniosku należy wpisać dane uzyskane z ewidencji gruntów i budynków, zgodnie z planem zalesienia oraz dołączyć następujące dokumenty:
- kopie planu zalesienia potwierdzonego za zgodność z oryginałem przez nadleśniczego,
- wydane przez naczelnika urzędu skarbowego zaświadczenie o dochodach z tytułu prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, w przypadku, gdy rolnik uzyskał takie dochody i ubiega się o pomoc na zalesienie gruntów rolnych w zakresie premii zalesieniowej.
- wydane przez właściwy organ gminy zaświadczenie o:
- Wysokości dochodu z pracy w gospodarstwie rolnym
Albo
- Liczbie hektarów przeliczeniowych, stanowiącej podstawę opodatkowania podatkiem rolnym, ustalonej na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984r. o podatku rolnym – jeżeli rolnik ubiega się o pomoc na zalesienie gruntów rolnych premii zalesieniowej.
- dokument potwierdzający wysokość dochodów innych niż z rolnictwa, uzyskanych z roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o pomoc albo zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego o braku tych dochodów – jeżeli rolnik ubiega się na zalesienie gruntów rolnych w zakresie premii zalesieniowej.
- pisemna zgodę:
- Pozostałych współwłaścicieli na zalesienie gruntów rolnych lub gruntów innych niż rolne, jeżeli grunty te stanowią przedmiot współwłasności
- Małżonka rolnika na zalesienie gruntów, jeżeli grunty te stanowią własność jego małżonka
- dokumenty potwierdzające własność lub współwłasność gruntów przeznaczonych do zalesienia
- oświadczenia zawierające wykaz działek ewidencyjnych, na których:
- Jest prowadzona uprawa pszenicy, żyta, jęczmienia i owca,
- W odrąbie działki znajdują się: drzewa będące pomnikami przyrody, rowy, których szerokość nie przekracza 2 m, czka wodne o łącznej powierzchni mniejszej niż 100 m² chyba, że rolnik w danym roku kalendarzowym ubiega się o przyznanie jednolitej płatności obszarowej, o której mowa w przepisach o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, a do wniosku o przyznanie tej płatności dołączył wymagany tymi przepisami materiał graficzny
- decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach – jeżeli uzyskanie takiej decyzji dla planowanego zalesienia jest wymagane przepisami ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz.1227 z późn. zm.)
Po weryfikacji wniosku, kierownik biuro ARiMR wydaje decyzje o przyznaniu pomocy o zalesieniu. W terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja ta stanie się ostateczną ARiMR wypłaci: wsparcie na zalesienie, premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową. Należność zostanie przekazana na rachunek bankowy wnioskodawcy.
Dodatkowych informacji udzieli punkt powiatu Zgorzeleckiego;
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
ul. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego 8
59 – 900 Zgorzelec
tel: 075 77 517 14 lub 075 77 571 68