UCHWAŁA NR XIV/105/07
RADY GMINY SULIKÓW
Z DNIA 28 GRUDNIA 2007 R
w sprawie zasad sprzedaży budynków i lokali mieszkalnych stanowiących własność gminy Sulików.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a) i art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) w związku z art. 34 ust. 6, art. 37, art. 68 i art. 70 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.) Rada Gminy Sulików
uchwala, co następuje:
§ 1.
Pierwszeństwo w nabywaniu lokali mieszkalnych, przeznaczonych do sprzedaży, przysługuje najemcom tych lokali.
Sprzedaż lokali mieszkalnych, o której mowa w ust. 1, może być dokonana w trybie bezprzetargowym na rzecz najemcy z którym zawarta została pisemna umowa najmu lokalu na czas nie oznaczony.
Nabywcy lokalu mieszkalnego przysługuje jako prawo związane z własnością lokalu udział w nieruchomości wspólnej, którą stanowią grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.
Najemca ubiegający się o nabycie lokalu nie może posiadać zobowiązań wobec gminy związanych z tym lokalem.
§ 2.
Od ceny lokalu mieszkalnego, sprzedawanego jako odrębna nieruchomość w trybie bezprzetargowym, udziela się bonifikaty w wysokości: 90%, gdy następuje równoczesny wykup lokali w ilości powyżej 3, w wyniku którego wszystkie mieszkania w danym domu przestają być własnością gminy,
80%, gdy następuje równoczesny wykup lokali w domu 3 lokalowym, w wyniku którego wszystkie mieszkania w danym domu przestają być własnością gminy,
75%, gdy następuje równoczesny wykup lokali w domu 2 lokalowym, w wyniku którego oba lokale w danym domu przestają być własnością gminy,
65%, gdy następuje sprzedaż pojedynczych lokali,
60%, gdy następuje wykup budynku jednorodzinnego.
Bonifikaty od ceny sprzedaży, określone w ust. 1 przysługują w przypadku jednorazowej zapłaty ceny.
W sytuacji, gdy nastąpiła wcześniejsza sprzedaż pojedynczego lokalu mieszkalnego w budynku, a pozostałe lokale są zbywane równocześnie, wówczas wysokość bonifikaty zależna jest od ilości lokali zbywanych w tym momencie, a nie od faktycznej ilości.
§ 3.
W przypadku rozłożenia ceny sprzedaży lokalu mieszkalnego na raty udziela się nabywcy bonifikaty w wysokości:
85%, gdy następuje równoczesny wykup lokali w ilości powyżej 3, w wyniku którego wszystkie mieszkania w danym domu przestają być własnością gminy,
75%, gdy następuje równoczesny wykup lokali w domu 3 lokalowym, w wyniku którego wszystkie mieszkania w danym domu przestają być własnością gminy,
70%, gdy następuje równoczesny wykup lokali w domu 2 lokalowym, w wyniku którego wszystkie mieszkania w danym domu przestają być własnością gminy,
60%, gdy następuje sprzedaż pojedynczych lokali,
55%, gdy następuje wykup budynku jednorodzinnego.
W sytuacji, gdy nastąpiła wcześniejsza sprzedaż pojedynczego lokalu mieszkalnego w budynku, a pozostałe lokale są zbywane równocześnie, wówczas wysokość bonifikaty zależna jest od ilości lokali zbywanych w tym momencie, a nie od faktycznej ilości.
*§ 4.
Cena sprzedaży lokalu mieszkalnego sprzedawanego w trybie bezprzetargowym, może być, na wniosek nabywcy, rozłożona na raty.
W przypadku rozłożenia ceny sprzedaży na raty, wysokość pierwszej raty nie może wynosić mniej niż 10 % ustalonej ceny ustalonej po zastosowaniu bonifikaty.
§ 5.
Przepisy § 1 stosuje się odpowiednio do sprzedaży budynków mieszkalnych, w których znajduje się tylko jeden lokal (dom jednorodzinny) oraz lokal stanowiący odrębną nieruchomość, jeżeli taki dom lub lokal jest w całości przedmiotem najmu lub dzierżawy.
W przypadku sprzedaży budynków lub lokali, o których mowa w ust.1 stosuje się bonifikaty od ceny sprzedaży określone w § 2 ust. 1.
§ 6.
Sprzedaż lokali mieszkalnych w budynkach, w których przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali nastąpiło wyodrębnienie choćby jednego lokalu, który został sprzedany jako odrębna nieruchomość wraz z udziałem w użytkowaniu wieczystym gruntu i części wspólnych budynku, następuje wraz z udziałem w użytkowaniu wieczystym nieruchomości gruntowej.
§ 7.
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Sulików.
§ 8.
Traci moc uchwała Rady Gminy Sulików Nr III/13/98 z dnia 28 marca 1998 r. w sprawie zasad sprzedaży budynków i lokali mieszkalnych stanowiących własność gminy (zmiana: uchwała nr II/12/06 z 6 grudnia 2006r. o zmianie uchwały w sprawie zasad sprzedaży budynków i lokali mieszkalnych stanowiących własność gminy).
§ 9.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
Przewodniczący Rady Gminy
Jacek Staszczuk
Uzasadnienie
W wyniku kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej w punkcie 16 wniosków pokontrolnych nałożono obowiązek podjęcia inicjatywy uchwałodawczej dotyczącej zasad sprzedaży budynków i lokali mieszkalnych stanowiących własność gminy uwzględniającej zmiany ustawy o gospodarce nieruchomościami, w tym w szczególności w zakresie udzielania bonifikaty od ceny sprzedawanych nieruchomości. Niniejszy projekt uchwały wypełnia wniosek pokontrolny RIO w całości.
Przewodniczący Rady Gminy
Jacek Staszczuk
*- Rozstrzygnięcie Nadzorcze
Na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r., nr 142, poz. 1591 z późn. zm.)
stwierdzam nieważność § 4 ust. 2 uchwały nr XIV/105/07 Rady Gminy Sulików z dnia 28 grudnia 2007 r. w sprawie zasad sprzedaży budynków i lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Sulików, z powodu istotnego naruszenia prawa, tj. art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym w związku z art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r.- Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964 r., Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).