Protokół nr 1
z posiedzenia Komisji Rozwoju Gminy i Ochrony Środowiska
w dniu 20 grudnia 2006 roku o godz. 1600
Posiedzenie rozpoczęło się o godz. 1600 a uczestniczyli w nim członkowie komisji:
- Cap Stanisław
- Czarnota Edward
- Podanowski Tomasz
- Polowy Tadeusz
- Staszczuk Jacek
a także
- Jan Hasiuk – Wójt Gminy Sulików.
Porządek obrad przewidywał:
1. Wybór Przewodniczącego i Zastępcy Przewodniczącego Komisji.
2. Rozpatrzenie projektów uchwał na najbliższą sesję.
3. Sprawy różne, w tym spotkanie z I Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu.
Ad. 1
Posiedzenie Komisji otworzył i poprowadził do chwili wyboru Przewodniczącego Komisji, Przewodniczący Rady Gminy Sulików.
Na Przewodniczącego Komisji zgłoszono dwie kandydatury – Edwarda Czarnotę i Tomasza Podanowskiego. Pan Czarnota nie wyraził zgody na kandydowanie, pan Podanowski wyraził zgodę na kandydowanie. Komisja jednogłośnie wybrała na Przewodniczącego Tomasza Podanowskiego. Zastępcą także jednogłośnie został Edward Czarnota.
Dalsze obrady Komisji Prowadził już jej Przewodniczący, przechodząc do omówienia projektów uchwał.
Ad. 2
Wójt przedstawił następujące projekty uchwał:
- w sprawie powołania Komisji Dyscyplinarnej I instancji – projekt przyjęto jednogłośnie;
- w sprawie powołania Komisji Dyscyplinarnej II instancji – projekt przyjęto jednogłośnie, proponując z ramienia Komisji Rozwoju osobę Tomasza Podanowskiego jako członka Komisji Dyscyplinarnej II instancji;
- w sprawie uchwalenia programu współpracy gminy Sulików z organizacjami pozarządowymi w 2007 roku – projekt przyjęto jednogłośnie;
- w sprawie wyznaczenia przedstawiciela Gminy Sulików do Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu NYSA – projekt przyjęto jednogłośnie;
- w sprawie wskazania jednostek budżetowych, które tworzą rachunek dochodów własnych oraz ustalenia źródeł dochodów własnych i ich przeznaczenia – projekt przyjęto jednogłośnie;
Ad. 3
- Po omówieniu projektów uchwał na spotkanie komisji przybył Pan Maciej Bielas I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu. Przedstawił on nowe rozwiązania jakie zaproponował dla terenu Gminy Sulików, jeżeli chodzi o służbę Policji.
Jak się okazało Rewir III Dzielnicowych w Sulikowie, przeszedł kontrole z której wynikło, że jest wiele zaniedbań w jego funkcjonowaniu, zarówno natury formalnej jak i merytorycznej. Postanowiono więc o jego rozwiązaniu i włączeniu go w struktury Rewiru w Zawidowie. Zastępca Komendanta, zapewniał, że ma to przynieść pozytywne efekty, ponieważ 70% sił ludzkich przejętych z Sulikowa i tak będzie kierowanych na teren gminy, z tym że będą to faktyczne działania zmierzające do zmniejszenia zagrożenia przestępczością na naszym terenie. Pan Bielas zapowiedział także wprowadzenie działań charakteryzujących się zwiększoną koncentracją sił Policji, obiecał także wprowadzenie okresowych patroli przewodników z psami.
W związku z likwidacją Rewiru społeczeństwo nie zostanie pozbawione możliwości kontaktu z policjantami, ponieważ Wójt w budynku Urzędu Gminy udostępni pomieszczenia, w których w ustalonych wcześniej terminach prowadzone będą stałe dyżury przez funkcjonariuszy. Na wątpliwości zgłoszone przez Radnych czy będzie tak w rzeczywistości, Zastępca Komendanta zapowiedział, że wie iż było to bolączką Rewiru III że w wyznaczonych godzinach nikogo nie było w biurze, w związku z czym podjęte zostaną działania kontrolne mające na celu sprawdzanie, czy policjanci są dostępni w miejscach i godzinach pełnienia dyżurów.
Pan Bielas zapowiedział, że liczy na współpracę z samorządowcami mającą na celu lepsze wykrywanie przestępstw, jak i podejmowanie samych działań prewencyjnych. Jednym z takich działań jest propozycja przygotowania programu dla gmin powiatu zgorzeleckiego, tzw. ustalania punktów pomiaru szybkości – czyli wprowadzenia potocznego fotoradaru. Radni jak i Wójt przyjęli tą propozycję i uznali ją za bardzo dobrą.
Koleją sprawą poruszoną przy spotkaniu z Zastępcą Komendanta były następujące postulaty:
· Wójt zgłosił problem parkowania samochodów na ulicy Zgorzeleckiej i Dworcowej, a zwłaszcza nieprzestrzegania poziomej sygnalizacji na ulicy Zgorzeleckiej miejsca zwężenia jezdni;
· Przewodniczący Komisji zgłosił problem rowerzystów jeżdżących po zmroku bez kamizelek odblaskowych i świateł, poruszył także problem złego poruszania się przez pieszych po Placu Wolności w Sulikowie, jak i zagrożenia powodowanego przez samochody dostawcze na styku ulicy Lubańskiej z Placem Wolności;
· Radny Staszczuk mówił, że po raz kolejny zgłaszany jest mu problem transportu urobku z kopalni bazaltu przez Małą Wieś Dolną, na terenie której istnieje ograniczenie masy całkowitej samochodów do 15t.
Pan Bielas obiecał zająć się tymi sprawami i dziękując za spotkanie opuścił posiedzenie Komisji.
- W dalszej części zajęto się propozycjami do planu pracy Rady Gminy na 2007 rok. Plan przyjęto wraz z propozycjami Komisji Społecznej bez zastrzeżeń – Stanisław Cap powiedział, że konieczne będzie przyjrzenie się pracy świetlic, postanowiono zając się tym tematem w miesiącu czerwcu.
- Przewodniczący przedstawił radnym rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Dolnośląskiego dotyczące uchwały Rady Gminy.
- Wójt zaprosił radnych na Wigilię Gminną w piątek 22 grudnia o godz. 17 poprzedzoną mszą świętą w kościele w Sulikowie.
Na tym posiedzenie zakończono o godz. 19:00
Przewodniczący
Komisji Rozwoju Gminy i Ochrony Środowiska
Tomasz Podanowski
Protokołował: Jacek Staszczuk