Protokół nr 23
z posiedzenia Komisji Rozwoju Gminy i Ochrony Środowiska
w dniu 23 lutego 2009 roku o godz. 1200 w Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych Nr 2 w Jedrzychowicach (w części posiedzenia) oraz w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Sulików.
Posiedzeniu przewodniczył Tomasz Podanowski – Przewodniczący Komisji Rozwoju Gminy i Ochrony Środowiska.
Wszyscy członkowie komisji byli obecni.
W posiedzeniu udział wzięli:
-Wojciech Pająk – Zastępca Wójta Gminy,
-Bolesław Mańczak – Prezes Łużyckiej Higieny Komunalnej Sp. z o.o. w Zgorzelcu, (w części posiedzenia)
-Jacek Szymański – Prezes MPGK w Zgorzelcu,
-Józef Żukowski – Dyrektor Biura MPGK Zgorzelec,
-Przemysław Sławiński – Specjalista
-Ireneusz Cepowski – Kierownik Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Jedrzychowicach,
-Wiesława Brzezińska – pracownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego,
-Tadeusz Mochalski - Delegat do Powiatowej Izby Rolniczej w Zgorzelcu.
Porządek posiedzenia przyjęty został bez uwag i przedstawiał się następująco:
- Wizyta na składowisku odpadów komunalnych zarządzanym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zgorzelcu.
- Rozpatrzenie projektów uchwał na najbliższa sesję Rady Gminy.
- Sprawy różne.
- Działalność Izb Rolniczych na rzecz rolników z gminy Sulików.
Ad. 1
Komisja udała się na spotkanie z Prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zgorzelcu. Spotkanie na składowisku odpadów miało na celu zapoznanie się z działalnością Przedsiębiorstwa w zakresie zbiórki odpadów komunalnych, odpadów wielkogabarytowych, przyjmowania zużytego sprzętu elektrotechnicznego, segregacji odpadów oraz eksploatacji składowiska odpadów w Jędrzychowicach. Prezes MPGK w Zgorzelcu podziękował Komisji za przybycie oraz przedstawił informację na temat działalności Przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo działa od kilkunastu lat i ciągle stara się udoskonalić system gospodarki odpadami przez selektywną zbiórkę surowców wtórnych, baterii, odpadów wielkogabarytowych, gruzu oraz odpadów biodegradowalnych. Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych Nr 2 w Jedrzychowicach jest typowo nastawiony na zagospodarowanie odpadów ulegających biodegradacji. Selektywna zbiórka tych odpadów, jak i odpady ulegające biodegradacji wyodrębnione ze strumienia zmieszanych odpadów komunalnych zapewniają nieprzerwany cykl produkcyjny. W ten sposób zakład zagospodarowuje 100 % odpadów ulegających biodegradacji, które są do niego dostarczane. Zakład opracował harmonogram zbiórki Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego dla obsługiwanych mieszkańców Miasta Zgorzelec. W najbliższym czasie planowana jest organizacja selektywnej zbiórki przeterminowanych lekarstw z terenu Miasta Zgorzelec. Zakład jest Regionalnym Operatorem Systemu Zbiórki Zużytych Baterii dla „Organizacji Odzysku Reba”. Zakład propaguje wśród dzieci i młodzieży edukację poprzez wprowadzanie w szkołach i przedszkolach programy związane z gospodarką odpadami. Przedsiębiorstwo planuje przeprowadzenie kolejnych inwestycji mających na celu spowodowanie aby Zakład Nr 2 w Jędrzychowicach stał się bardziej przyjazny środowisku. Planowane są kolejne inwestycje mające na celu maksymalne ograniczenie ilości składowania odpadów na niecce składowiska. Obecnie opracowywana jest technologia, która pozwoli na zwiększenie mocy przerobowej Zakładu w zagospodarowaniu odpadów ulegających biodegradacji. Zakład dąży do zacieśniania współpracy z okolicznymi zakładami, w tym celu planuje utworzyć Związek Międzygminny mający na celu wspólne gospodarowanie odpadami.
(pełna informacja w załączeniu)
Pan Przemysław Sławiński szczegółowo omówił technologie stosowane w Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych Nr 2 oraz przedstawił ofertę z której korzystają mieszkańcy obsługiwani przez MPGK. Poza cotygodniowym odbiorem odpadów od mieszkańców, raz na kwartał otrzymują oni komplet worków na szkło białe, szkło kolorowe, plastik, odpady niebezpieczne i baterie. Raz w miesiącu organizowana jest zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Zakład stara się w pełni sprostać oczekiwaniom mieszkańców.
Przedsiębiorstwo posiada tzw. pozwolenie zintegrowane, które obowiązuje do 2017 roku.
Komisja wybrała się na teren Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych.
Ad. 2
Zastępca Wójta przedstawił projekt uchwały o zmianie uchwały w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Projekt uchwały został przyjęty jednogłośnie.
Ad. 3
W sprawach różnych:
1) Zastępca Wójta przedstawił wniosek firmy Lafarge o ustawienie na wylocie i wlocie drogi wewnętrznej nr 85/2 w Sulikowie szlabanów wyposażonych w domofony. Ustawienie szlabanów ma na celu ograniczenie ruchu i jest podyktowane względami bezpieczeństwa. Szlabany będą obsługiwane przez służby wartownicze kopalni. Sprawa została omówiona na zebraniu wiejskim sołectwa Sulików w 2006 roku, wówczas zebranie wiejskie większością głosów opowiedziało się za ustawieniem szlabanów. Po wyrażeniu zgody na ustawienie szlabanów mieszkańcy i właściciele działek, dla których droga stanowi dojazd, zostaną poinformowani o zaistniałej sytuacji. Zastępca Wójta zwrócił się z prośbą o wyrażenie opinii w tej sprawie. Komisja po zapoznaniu się z dokumentacja sprawy jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała sprawę ustawienia szlabanów na drodze wewnętrznej nr 85/2.
Ad. 4
W dyskusji nad przewidywaną sytuacją rolnictwa na terenie gminy w 2009 roku oraz działalnością Izb Rolniczych na rzecz rolników z gminy Sulików poruszono następujące kwestie:
-stawka czynszu dzierżawnego, która jest bardzo wysoka dla rolników,
-wysoka cena nawozów
-przydział wapna,
-potrzebę aktualizacji map gruntów rolnych w Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, (obecnie stosowane pochodzą z 2004 roku)
-zły stan dróg dojazdowych do gruntów rolnych, głównie spowodowany brakiem dbałości rolników - część z nich nadaje się wyłącznie do likwidacji i sprzedaży,
Pani Wiesława Brzezińska – pracownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Pan Tadeusz Mochalski - Delegat do Powiatowej Izby Rolniczej w Zgorzelcu przedstawili plan szkoleń dla rolników na 2009 rok będą to między innymi warsztaty polowe w Studniskach na temat chemii stosowanej przeciwko pasożytom i grzybom atakującym plony. W planie imprez organizowanych w 2009 roku są między innymi święto pola w czerwcu i dni kukurydzy w październiku.
Pani Wiesław Brzeźińska zwróciła uwagę na zbyt mało aktywny udział rolników z terenu gminy Sulików w organizowanych dla nich szkoleniach, najbardziej aktywny udział biorą rolnicy z terenu Powiatu Lubańskiego.
Pan Tadeusz Mochalski zwrócił uwagę na potrzebę inwestowania w budowę biogazowi.
Posiedzenie zakończono o godz. 1600.
Protokół sporządziła:
A. Adamiak