Protokół nr 29
ze wspólnego posiedzenia komisji stałych Rady Gminy Sulików
odbytego w dniu 19 października 2009 roku o godz. 1600 w Domu Zabytkowym „Ostry Narożnik” w Sulikowie
Posiedzeniu przewodniczył Jacek Staszczuk – Przewodniczący Rady Gminy Sulików.
Wszyscy radni byli obecni.
W posiedzeniu udział wzięli:
-Jan Hasiuk – Wójt Gminy Sulików,
-Wojciech Pająk – Zastępca Wójta,
-arch. Grażyna Grajek – Biuro Urbanistyki i Architektury w Jeleniej Górze.
Porządek posiedzenia przyjęty został bez uwag i przedstawiał się następująco:
- Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego zagospodarowania przestrzennego dla obrębów wsi Radzimów i Bierna (Gm. Sulików) w celu określenia lokalizacji elektrowni wiatrowych oraz innych urządzeń technicznych niezbędnych do prawidłowego działania parku wiatrowego BIERNA.
- Opłaty i podatki lokalne na 2010 rok.
- Rozpatrzenie projektów uchwał na najbliższą sesję Rady Gminy.
- Sprawy różne.
Ad. 1
Pani Grażyna Grajek poinformowała, że po podjęciu przez radnych uchwały w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego zagospodarowania przestrzennego dla obrębów wsi Radzimów i Bierna (Gm. Sulików) w celu określenia lokalizacji elektrowni wiatrowych oraz innych urządzeń technicznych niezbędnych do prawidłowego działania parku wiatrowego BIERNA istnieje możliwość zlokalizowania ok. 20 elektrowni wiatrowych od wschodniej części obrębów Radzimów i w obrębie Bierna. W przypadku tych miejscowości elektrownie wiatrowe są oddalone od zabudowań na odcinku większym niż 500 m.. Odległość wiąże się nie tylko z obecna zabudową, ale również z strefą zabudowy. Z lokalizacją elektrowni wiatrowych wiążą się dwie korzyści dla gminy. Pierwsza to zwiększenie udziału
w wykorzystywaniu źródeł energii odnawialnych w kraju, co wiąże się ze zobowiązaniami jakie Polska ma wobec Unii Europejskiej. W 2017 roku w Polsce 12% energii ma być pozyskiwane ze źródeł odnawialnych. Druga korzyścią dla gminy jest wpływ z tytułu podatku od nieruchomości. Pani Grajek przedstawiła sposób w jaki naliczany jest podatek od nieruchomości od elektrowni wiatrowych.
Przewodniczący Rady pytał, czy opinię według których w Biernej od strony Wielichowa również mają stanąć elektrownie wiatrowe. Jeżeli tak by się stało mieszkańcy tej miejscowości byliby otoczeni elektrowniami wiatrowymi z dwóch stron.
Wójt odpowiedział, że w miejscu o którym mówi Przewodniczący nie jest możliwa lokalizacja elektrowni wiatrowych, ze względu na zbyt małą przestrzeń.
Radny Robert Starzyński stwierdził, że początkowo przed przystąpieniem do prac związanych ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego obszar o którym mówił Przewodniczący był oznaczony jako teren na którym mogą być zlokalizowane elektrownie wiatrowe, budzi to niepokój ponieważ, może doprowadzić do tego, że Bierna zostanie otoczona wiatrakami
z każdej strony.
Wójt odpowiedział, że zanim rozpoczęły się prace planistyczne był to jedynie obszar na którym prawdopodobnie mogłyby stanąć elektrownie wiatrowe, wskazano potencjalny teren dla lokalizacji tych urządzeń. Jednak na tym terenie ze względu na uwarunkowania terenowe
i zbyt małą przestrzeń nie możliwa lokalizacja elektrowni wiatrowych.
Radny Robert Starzyński poruszył kwestie połączenia elektrowni z rozdzielnią prądu
w Mikułowej poprzez linie podziemne. Jest to bardzo kosztowny i skomplikowany proces, ponadto zajmie znaczny teren gminy.
Pani Grajek zwróciła uwagę na zapis, który dopuszcza możliwość lokalizacji sieci podziemnej. Z tego zapisu skorzysta inwestor.
Wójt zwrócił uwagę, że budowa elektrowni wiatrowych to bardzo skomplikowana inwestycja, która zaangażuje znaczną część terenu gminy.
Radny Robert Starzyński stwierdził, że Pana Brzyszcza, który jest inwestorem nie będzie stać na podłączenie sieci energetycznej od elektrowni wiatrowych do rozdzielni prądu
w Mikułowej.
Wójt stwierdził, że sfinansowanie tej inwestycji leży wyłącznie po stronie inwestora i on będzie zmagał się z tym problemem.
Radny Piotr Jankowski poruszył kwestie braku porozumienia z mieszkańcami Biernej
w sprawie budowy elektrowni wiatrowych. Kontakt z mieszkańcami jest niezwykle istotny, ponieważ to oni będą zmagać się z utrudnieniami jakie spowoduje lokalizacja elektrowni wiatrowych.
W dalszej dyskusji poruszono kwestie odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań. Radny Piotr Jankowski stwierdził, że w Biernej odległość ta jest mniejsza niż wymagane 500 m i należy to dokładnie sprawdzić. Ponadto Pani Grażyna Grajek omówiła kwestie ochrony środowiska, która stanowi istotną część w procedurze planistycznej. Wymagany jest Raport oddziaływania na środowisko, poprzedzony szczegółowymi i długotrwałymi badaniami, raport musi zostać zatwierdzony przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Projekt uchwały w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego zagospodarowania przestrzennego dla obrębów wsi Radzimów i Bierna (Gm. Sulików) w celu określenia lokalizacji elektrowni wiatrowych oraz innych urządzeń technicznych niezbędnych do prawidłowego działania parku wiatrowego BIERNA został wstępnie przyjęty 11 głosami za, przy 4 głosach przeciwnych.
Ad.2
Opłaty i podatki lokalne. Wójt przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na terenie gminy Sulików.
Radna Halina Bogdanowicz zwróciła uwagę na zbyt wysoką stawkę podatku związana z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.
Projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na terenie Gminy Sulików został wstępnie przyjęty 8 głosami za, przy 1 głosie przeciwnym i 6 wstrzymujących się.
Ad. 3
Rozpatrzenie projektów uchwał.
Radni zapoznali się i wstępnie przegłosowali następujące projekty uchwał omówione przez Wójt Gminy i Panią Skarbnik:
1) W sprawie likwidacji drogi wewnętrznej.
Radni wstępnie przyjęli projekt uchwały 13 głosami za, przy 2 głosach wstrzymujących się.
2) W sprawie sprzedaży nieruchomości w drodze przetargu.
Radni wstępnie przyjęli projekt uchwały 13 głosami za, przy 2 głosach wstrzymujących się.
Radni wstępnie przyjęli projekt uchwały 13 głosami za, przy 2 głosach wstrzymujących się.
Ad. 4
W sprawach różnych:
1. Radny Marian Kurek pytał, dlaczego w Przedszkolu w Sulikowie zajęcia z języka angielskiego odbywają się dopiero o godz. 1300. Radny prosił o skontaktowanie się z Dyrektor Przedszkola w tej sprawie.
2. Radny Franciszek Fleszar zgłosił problem byłego PGRu w Studniskach Dolnych, na którego terenie zdaniem mieszkańców właściciel prowadzi nielegalną działalność. Zdaniem radnego należy doprowadzić do spotkania z właścicielem i wyjaśnić tę kwestię, która wzbudza niepokój mieszkańców.
3. Radna Halina Bogdanowicz stwierdziła, że przed uchwaleniem budżetu powiatu należałoby przypomnieć o drogach powiatowych na terenie gminy, które wymagają remontu.
4. Radny Grzegorz Konarski przypomniał o możliwości zgłaszania propozycji do planu pracy Komisji Rewizyjnej na rok 2010.
5. Radny Piotr Jankowski zwrócił uwagę na konieczność zakupu pojemników do segregacji odpadów w przyszłym roku. Ponadto radny przypomniał o uporządkowaniu cmentarzy komunalnych przed 1 listopada.
Posiedzenie zakończono o godz. 1900.
Protokołowała:
A. Adamiak