Protokół nr 36
Z posiedzenia Komisji Rozwoju Gminy i Ochrony Środowiska Rady Gminy Sulików, które odbyło się w dniu 17 maja 2010 r. o godz. 1100 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Sulików.
Posiedzeniu przewodniczył radny Tomasz Podanowski – Przewodniczący Komisji Rozwoju Gminy i Ochrony Środowiska.
Wszyscy członkowie Komisji byli obecni.
W posiedzeniu udział wzięli:
-Wojciech Pająk – Zastępca Wójta Gminy Sulików,
oraz w części posiedzenia:
-dr Jacek Kurzawa – przedstawiciel Firmy BBF z Poznania,
-Tadeusz Baranek – Prezes Powiatowej Izby Rolniczej w Zgorzelcu,
-Marta Brzozowska – referent ds. ochrony środowiska Urzędu Gminy Sulików.
Przewodniczący Komisji przedstawił porządek posiedzenia, który został przyjęty bez uwag:
1. Spotkanie z dr Jackiem Kurzawą – przedstawicielem Firmy BBF sporządzającej projekt Planu Gospodarki Odpadami dla Gminy Sulików.
2. Działalność Izb Rolniczych.
3. Rozpatrzenie projektów uchwał.
4.Sprawy różne.
Ad. 1
Obowiązek sporządzenia Planu Gospodarki Odpadami, został nałożony przez ustawę z dnia 27 kwietnia 2001r. o odpadach – art. 14 (Dz.U. z 2001r. Nr 62, poz. 628, z późn. zm.). Na podstawie art. 41 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2001r., nr 62, poz. 627 z póżn. zm.). Plan musi być zgodny z Planem Gospodarki Odpadami dla Województwa Dolnośląskiego.
Dr Jacek Kurzawa omówił główne założenia projektu Planu Gospodarki Odpadami.
W dyskusji nad projektem Programu Gospodarki odpadami poruszona została głównie sprawa rekultywacji składowiska odpadów oraz możliwości wypracowania wspólnie z sąsiadującymi samorządami koncepcji gospodarki odpadami.
Ad. 3
W oczekiwaniu na przedstawicieli Izb Rolniczych Komisja przystąpiła do rozpatrzenia projektów uchwał, które zostały omówione przez Zastępcę Wójta:
1. W sprawie nabycia nieruchomości niezabudowanej.
Komisja wstępnie jednogłośnie przyjęła projekt uchwały.
2. W sprawie przyjęcia aktualizacji „Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Sulików na lata 2009-2012 z perspektywą na lata 2013-2016”.
Aktualizacja uzyskała pozytywną opinie organu wykonawczego Zarządu Powiatu Zgorzeleckiego, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu. Zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko projekt aktualizacji „Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Sulików na lata 2009-2012 z perspektywą na lata 2013-2016’ wraz z prognozą oddziaływania na środowisko został zapewniony udział społeczeństwa w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko. Konsultacje społeczne trwały 21 dni. Zainteresowani mogli zgłaszać uwagi i wnioski do dokumentu w dniach od 6 stycznia do 27 stycznia 2010 r. w trakcie konsultacji zostały wniesione uwagi od jednego mieszkańca gminy Sulików. Uwagi zostały zaakceptowane i wprowadzone do projektu aktualizacji.
Komisja wstępnie jednogłośnie przyjęła projekt uchwały.
Ad. 2
Działalność Izb Rolniczych oraz sytuację rolników z terenu Gminy Sulików omówił Pan Tadeusz Baranek – Prezes Powiatowej Izby Rolniczej w Zgorzelcu:
Pan Baranek mówił o problemie w pozyskaniu środków przez rolników na zakup środków ochrony roślin, poprzez to ze znaczące spółki pozyskują największe ilości dotacji. Ponadto zwrócił uwagę na bardzo niską frekwencje na szkoleniach zimowych dla rolników. Zwłaszcza młodzi rolnicy nie chcą brać udziału w szkoleniach.
Radny Edward Czarnota zwrócił uwagę na brak informacji na temat działalności Dolnośląskiej Izby Rolniczej. Dobrym rozwiązaniem tego problemu byłoby wydawanie biuletynu informacyjnego.
Pan Tadeusz Baranek poinformował, że w bieżącym roku rozpoczyna się projekt, który ma na celu dofinansowanie otwierania działalności gospodarczych przez młode gospodynie domowe. Ogólna kwota dotacji to ok. 6,5 mln zł. Projekt jest szansą dla młodych kobiet, nie wymaga wkładu własnego. Wnioski składane do projektu będą rozpatrywane w trybie konkursowym
Ad. 3
W sprawach różnych:
1. Radny Edward Czarnota zgłosił problem spowodowany przesunięciem koryta rzeki Czerwona Woda w Radzimowie Górnym.
2. Radny Jacek Staszczuk zwrócił uwagę, że naprawa dróg na ul. Wiejskiej i Kościelnej w Sulikowie jest niewłaściwie wykonana.
Posiedzenie zakończono o godz. 1400.
Protokół sporządziła:
A. Adamiak